Д-р Александър Кобаков завършва акушерство и гинекология в МУ – София през 2017 г. Специализира в проследяване на бременност, ръководене на раждане и превенция на злокачествени заболявания. Има интереси в семейното планиране и репродуктивното здраве. Член е на Българския Червен кръст, лектор на над 50 семинара по репродуктивно и сексуално здраве и член на Ротари Интернешънъл. Консултант по семейно планиране на Фондация „Искам бебе“. Основните му направления включват профилактика и ранна диагностика на злокачествени заболявания, проследяване на ниско- и високо-рискова бременност, репродуктивно и сексуално здраве, семейно планиране и контрацепция, както и водно и нормално раждане. Завършил е специализация по акушерство и гинекология в МУ София, има магистратура по здравен мениджмънт и магистратура „Лекар“. В момента работи като специалист по акушерство и гинекология в МБАЛ „Света София” и ДКЦ „Света София”. Членува в БЧК, БАУАГ, БДАГ, БАOG и ESHRE. Лектор и организатор на семинари по сексуална медицина. Консултации извършва в ДКЦ „Света София”, София. |
Д-р Кобаков, каква е основната Ви мисия като акушер-гинеколог в сферата на репродуктивното здраве?
Д-р Кобаков: Основната ми борба е превенцията. Голяма част от жените отлагат планирането на дете за по-късна възраст, без да осъзнават рисковете, свързани със загубата на яйчников резерв и по-трудното зачеване след 35 години. Именно затова активно участвам като лектор в семинарите за младежи на фондация “Искам бебе”, за да повишим информираността относно репродуктивното здраве. Целта е младите хора да вземат осъзнати решения за бъдещето си.
Какви са основните фактори, които влияят върху репродуктивното здраве?
Д-р Кобаков: Има няколко ключови фактора – възрастта, начинът на живот и медицинската история. Биологично, жените под 35 години имат значително по-висок шанс за успешно зачеване, докато с напредването на възрастта яйчниковият резерв намалява. Начинът на живот също играе роля – неправилното хранене, стресът, тютюнопушенето и липсата на физическа активност могат да се отразят негативно на фертилността. Не на последно място, важни са и редовните профилактични прегледи, които могат да открият евентуални проблеми още в ранен стадий.
Защо смятате, че жените трябва да бъдат информирани за възможността за замразяване на яйцеклетки?
Д-р Кобаков: Замразяването на яйцеклетки е възможност, която медицината предлага на жените, за да съхранят своя репродуктивен потенциал. Това е особено важно за онези, които по различни причини – лични, професионални или медицински – отлагат майчинството. Колкото по-рано се замразят яйцеклетките, толкова по-качествени ще бъдат те, което повишава шансовете за успешно забременяване в бъдеще.
Какви са рисковете от забременяване след 35-годишна възраст?
Д-р Кобаков: Основните рискове включват повишена вероятност от генетични аномалии, като синдрома на Даун, по-голям риск от спонтанни аборти, усложнения по време на бременността, като хипертония и гестационен диабет, както и по-ниска успеваемост при забременяване. Това е причина да препоръчваме на жените, които планират късно майчинство, да се информират за състоянието на своя яйчников резерв и при нужда да предприемат мерки навреме.
Как фондация “Искам бебе” помага в тази насока?
Д-р Кобаков: С фондация “Искам бебе” провеждаме информационни кампании, семинари и срещи с млади хора, където обсъждаме теми като репродуктивното здраве, замразяването на яйцеклетки и важността на профилактичните прегледи. Считам, че превенцията и информираността са ключът към запазването на фертилността и вземането на осъзнати решения за бъдещето.
Какви съвети бихте дали на младите жени, които все още не са мислили за майчинство?
Д-р Кобаков: На първо място, препоръчвам да направят изследване на антимюлеров хормон (AMH), който дава представа за яйчниковия резерв. На второ място, нека не отлагат консултациите с гинеколог, защото редовните прегледи могат да предотвратят бъдещи проблеми. Ако имат партньор, добре е той да направи спермограма, за да се оцени качеството на сперматозоидите. И не на последно място – ако обмислят да отложат майчинството, да се информират за възможностите на замразяването на яйцеклетки. Колкото по-рано предприемат мерки, толкова по-големи са шансовете за успех в бъдеще.
Какво бихте казали на жените, които вече имат деца, но искат да помогнат на други семейства?
Д-р Кобаков: В България има огромна нужда от донорки на яйцеклетки. Ако сте родили дете и сте млада майка до 34 години, можете да станете донор и да подарите шанс на семейство, което мечтае за дете. Донорството е благороден акт, който може да промени живота на някого.
Не отлагайте грижата за своето репродуктивно здраве. Бъдете информирани, направете необходимите изследвания и не се страхувайте да търсите помощ от специалисти. Решението за родителство е лично, но колкото повече знаете за възможностите си, толкова по-спокойни ще бъдете за бъдещето си.