
Кира Питър Хансен, член на Европейския парламент от групата на Зелените/Европейски свободен алианс (The Greens/EFA), Дания – тя заяви, че проблемите с фертилността засягат не само личния живот, но и обществото като цяло. Според нея адекватното образование по тези теми е първата и най-ранна форма на подкрепа, която ЕС трябва да насърчава.

Сред ключовите говорители:

Klaudija Kordic, председател на Fertility Europe – тя подчерта, че липсата на знания за фертилността не е просто образователен дефицит, а въпрос на равенство и справедливост.

Birgit Van Hout, директор на Представителството на UNFPA към Европейския съюз – тя посочи, че достъпът до научно обосновано, културно чувствително и основано на права образование е основно човешко право.

Д-р Здравка Велева, Университета в Хелзинки – тя изнесе тревожни данни: 15–20% от двойките изпитват трудности със зачеването, а до 40% от тийнейджърите не знаят, че полово предаваните инфекции могат да доведат до стерилитет.

Ana Galhardo, клиничен психолог и университетски преподавател, Португалия – тя припомни, че младите хора искат и търсят информация за фертилността, но тя липсва в училище.

Keira, 18-годишна ученичка от Норвегия и участник във фокус група по проекта FActs! – чрез проекта тя научила важни факти за влиянието на възрастта, теглото и здравето върху фертилността: „В училище ни учат само как да не забременеем – но никой не говори за това как да планираме бъдещо родителство.“