Витамин Е е един от най-важните витамини, който е свързан със зачатието и запазването на бременността. Наричан е още токоферол и витамин на фертилността. Думата има гръцки произход от „токос“ – потомство и „феро“ – нося. Открит е от анатома-емриолог Хърбърт Еванс и Катрин Бишъп. Евънс е доцент по анатомия в университета „Джон Хобкинс, а после се мести в Калифорния и работи в университета „Бъркли“.

Той прави интересени опити с животни, главно плъхове и мишки, които подлага на различни диети. Констатира, че при режим, в който липсват определени хранителни вещества, размножаването на тези животни намалява.

При липсата на тези вещества мъжките гризачи губят оплодителните си способности, женските не могат да доизносят докрай плода, а също спира млякото у кърмещите животни. Така прави своето откритие – витамин Е.

При по-нисшите животни той играе важна роля при оплодителните способности. Царицата на пчелите, чиято плодовитост е известна, снася по 150 000 яйца, и се захранва от пчелите работнички основно с храна, извънредно богата на витамин Е.

По-късно Еванс разбира, че този витамин е от изключително значение и при човека. Той е разтворим в мазнини, има го в храни от растителен и животински произход. В най-голямо количесто съществува в житото, овеса и люцерната. В по-ограничено количество в жлезистите органи на бозайниците, а в минимално количество – в млякото и маслото. Може да се набави с храни като бадеми, лешници, пекани, фастъци, слънчогледови семки, сушени кайсии, спанак, тиква, авокадо, киви, червени чушки, зелен фасул, камби, домати, аспержи, грах, марули, сладък лют червен пипер, сух босилек, риган, мариновани зелени маслини, масло от пшеничен зародиш, ленено и соево масло, зехтин. Известно е, че голямо количество от него има в морковите.

Благодарение на богатото му съдържание в оранжевия зеленчук, подобрява производството на тестостерон и лекува простатата жлеза при мъжете. Дори може да завърне сексуалното желание при мъжете и да удължи половия акт. Желателно е морковите да се похапват сурови, варени с малко зехтин или под формата на пресен сок, който е за предпочитане. Към него може да се прибави целина, червено цвекло, ябълки и мед.
Мъжете, които пият сок от моркови за закуска, нямат проблеми с репродукцията.

Ползи
Витамин Е подобрява кръвообращението и заедно с това еректилната функция, насърчава производството на тестостерон, повишава сексуалното желание и подобрява сексуалната активност. Влияе благотворно върху имунната система. Специалистите препоръчват, както жените, така и мъжете да ги консумират сварени в краве мляко. Няколко моркова се варят в чаша прясно мляко около десет минути.

Според Еванс, витамин Е помага при стерилитета както на жената, така и на мъжа. Предлагаме ви няколко кулинарни рецепти от старите книги, с които можете да си набавите този толкова важен за зачатието витамин.

САЛАТА ОТ МОРКОВИ
Изчистваме морковите, измиваме и стържем на едро ренде. По желание може да се прибави настъргано червено цвекло и глава целина. Посолява се и се залива със сок от лимони и зехтин. Поръсва се със ситен магданоз. Наоколо украсяваме с венец от настърган хрян. Може над салатата да подредите и крутони или да поръсите сурови белени слънчогледови семки.

ГАРНИТУРА С МОРКОВИ
Изчистваме половин килограм моркови, нарязваме ги на колелца и варим в солена вода с една лъжица масло и малко захар.
От допълнително масло и брашно правим запръжка, която разреждаме с водата, в която сме варили морковите и прибавяме прясно мляко.
В разредената гладка каша слагаме сварените моркови и варим още 10-15 минути. Поръсваме гарнитурата със ситен магданоз и поднасяме с пържени яйца, пържоли, котлети, кюфтета и др.

ГРАХ ПО ФРАНЦУЗКИ
Изчистваме един килограм грах от шушулките (или два буркана готов от консерва), измиваме и пържим в горещо масло. Омекналият грах наръсваме с една лъжица брашно. Заливаме с вода или мляко и варим около 20 минути със сол. Застройваме ястието с парче масло, два жълтъка и лимонов сок. Поднасяме с пържени яйца и пържен хляб.

ЗЕЛЕН ФАСУЛ ПО ХОЛАНДСКИ
Изчистваме и нарязваме един килограм фасул и го варим в подсолена вода, в която са сложени обелени главички лук и парче лимонова кора. Приготвяме сос, като разбиваме три жълтъка с една чаша вода и оцет (половин чаша вода и половин чаша оцет). Сместа се вари на огъня, докато се сгъсти. В сгъстения сос прибавяме две лъжици масло и фасула. Добре е преди да сложите фасула в соса да махнете от него лука и лимоновата кора. Подправяме ястието със сол, черен пипер и лимонов сок. Приготвеният фасул можете да поднесете с пържени котлети, пържено пиле или нещо подобно.

АСПЕРЖИ СЪС СОС
Обелваме аспержите, връзваме по няколко на снопчета и ги варим в подсолена вода. След като ги сварим, ги изваждаме от водата, развръзваме ги и оставяме да се отцедят.
На един килограм аспержи са нужни ½ кисело мляко и четири жълтъка, настърганата кора и сока на един лимон, 50 г олио, една лъжица брашно, една чаша от водата, в която са врели аспержите. Сосът се вари на слаб огън, докато се сгъсти. Подправяме соса със сол и черен пипер и заливаме с него аспержите, които предварително сме подредили в чиния.

ЗИМНА ПЕЧЕНА ТИКВА
Вземаме една кръгла тиква, отрязваме калпачето й откъм дръжката и изчистваме с лъжица кухината от семките и влакната. Слагаме в нея сушени круши, ябълки, кайсии и други плодове. Нарязваме на малки парченца една кутия обикновен локум. Ако обичаме повече сладко, добавяме захар. Наливаме вода и малко коняк или ром. Връщаме капачето и печем тиквата във фурната, докато получи златист цвят и омекне.